Festival Stanica východ – prvý hudobný festival v Starej Tehelni

Autor: Petra Dzurovcinova | 10.9.2007 o 20:30 | Karma článku: 3,13 | Prečítané:  1626x

V meste Prešov sa 14. septembra 2007 uskutoční medzinárodný hudobný festival Stanica Východ. Prvé prípravy odštartovali dnes na pôde základnej školy Matice slovenskej. Medzinárodní interpreti z Holandska, Nemecka, Poľska, Austrálie a Slovenska sa venujú rómskym i nerómskym deťom počas celého dňa. Ich prvá cesta na Slovensku viedla na skúšobný akustický koncert, prvý v histórii Starej Tehelne, ktorý sa uskutočnil v sobotu 8.9.2007. Priamo uprostred Pavlačových domov spustili prvé tóny svojich nástrojov na čo prilákalo miestnych obyvateľov, ktorý nadviazali spontánnym tancom a spevom. V pondelok sa deti rozdelili do tried a začal sa štvordenný maratón príprav na festival. Hlavnou myšlienkou festivalu je prostredníctvom kultúrnej výmeny medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom na východnom Slovensku šíriť hodnoty ako tolerancia a vzájomné porozumenie.

Festival Stanica východ odštartuje Letná škola od 10. do 14. septembra a bude obohatený aj o sprievodné aktivity. Letná škola je určená pre rómske a nerómske deti a mládež zo Starej Tehelne a Prešova, ktoré budú pod dohľadom skúsených domácich aj zahraničných lektorov rozvíjať svoj talent. Medzi lektormi sú také zvučné mená ako Janka Sendrei- spev, Gejza Lakatoš- husle, Merlijn Twaalfhoven - kompozicia, Radio Robotnik – flauta a bicie či Anna Markušová– tanec. Dnes sa otvorili brány tried v oboroch husle, gitara, dychové nástroje, spev, bicie / perkusie, kreslenie / maľba a tanec. Počas tohto týždňa deti zo základných škôl v Prešove vyjadria maľbami na kartón svoje vnímanie Rómov a spolunažívania s nimi. Ich diela budú tzv. Promenádou farieb na ceste z centra mesta do Starej Tehelne. Zaujímavou sprievodnou aktivitou bude aj workshop mladých filmových tvorcov, ktorí budú natáčať krátke filmy na tému rómskej problematiky. Svoje námety budú čerpať zo súťaže Spomienky, ktorá prebieha na webovej stránke projektu www.stanicavychod.sk. Celé dianie počas Letnej školy, ako aj hlavné podujatie v centre Prešova a v Starej Tehelni, je zaznamenávané kamerami dvoch úspešných filmárov Adama Sébireho z Austrálie a Marcela Pazmana zo Slovenska.

Hlavný hudobný program a vyvrcholenie festivalu Stanica východ sa začne v piatok dňa 14.septembra o 16:00 v centre mesta pred Mestským úradom na Hlavnej ulici a bude plynulo nadväzovať na Letnú školu. Vystúpi umelecký súbor PUĽS, hudobná skupina TOSARA a deti zo ZŠ Matice Slovenskej. Neskôr sa festival a diváci presunú cez pešiu zónu do Starej Tehelne, kde sa uskutoční hlavná hudobná časť programu. Svoju kompozíciu spolu s klasickými hudobníkmi predstaví Merlijn Twaalfhoven z Holandska. Vystúpi nemecko-poľská skupina Radio Robotnik, Janka Sendrei, skupina FARSA DUO, Orchester SUŠ Košice a účastníci Letnej školy. Program vyvrcholí vystúpením skupiny IMT SMILE priamo v Starej Tehelni.

Umelecká réžia a námet projektu Stanica východ vychádza z pera Merlijna Twaalfhovena, ktorý pôsobí v neziskovej organizácii, ktorá pripravuje kultúrne zamerané projekty po celom svete. Tvorca projektu, Merlijn Twaalfhoven tvrdí: „Umenie dokáže zblížiť a zrovnoprávniť i neznámych ľudí. Navyše dokáže riešiť citlivé otázky neútočným avšak konfrontačným a emotívnym spôsobom.“

Partnermi projektu sú Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v Slovenskej republike, Úrad vlády Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, mesto Prešov a ďalší partneri


Srdečne pozývame všetkých Prešovčanov, kultúrnych nadšencov, mladých ľudí a rodiny z celého Slovenska na festival Stanica Východ a prajeme nevšedný kultúrny zážitok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ukrajinský premiér: Tí, ktorí zatvárajú oči pred ruskou agresiou, sú slabí lídri

Ak niekto vystupuje proti sankciám, je to slabý líder, hovorí HROJSMAN.

Autorská strana Michala Havrana

Posolstvo Veľkej noci sa stráca (píše Michal Havran)

Súčasná teológia nemôže byť iba návodom na sexuálnu výchovu.


Už ste čítali?