Americký pohľad na WTO - Vzbura v Seattli

Autor: Petra Dzurovcinova | 2.7.2009 o 0:32 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  1706x

Film Battle in Seattle (slovensky Vzbura v Seattli) režiséra Stuarta Townsenda zobrazuje neúspešnú ministerskú konferenciu WTO v Seattli 1999.

Umelecký pohľad  je zobrazením príbehoch viac či menej zainteresovaných postáv položených na základoch amerického sna spomedzi barikád protestujúcich i obyvateľov mesta. Predostiera čo všetko môže znamenať WTO pre vášnivých aktivistov, zástupcov krajín tretieho sveta či doktorov bez hraníc.

Emotívny podmaz prináša príbeh hlavných postáv pochádzajúcich z rôznych svetov. Stretnú sa na protiľahlých stranách barikád, vymenia si miesta, trpia a pochopia sa. Nepripravenosť polície, mesta aj USA na konferenciu znamená celosvetové sklamanie.

Zrušenie neúdpešných rokovaní má za následok zmenu pravidiel. Sloboda slova a prejavu sa musí presunúť na vzdialenosť niekoľko kilometrov od aktuálneho diania. Bojovníci za svoju vec síce v Seattle dosiahli svoje malé víťazstvo, ale dlhodobo je ich boj zatiaľ neúspešný. Nejedná sa len o vo filme spominané patenty na lieky (zmene v dohode TRIPS nepomohla ani miléniová Doha), ale aj práva rozvojových krajín. Ich snahy o diplomatické riešenie sú vo filme sprevádzané ignoráciou organizátorov, v realite záujmami lobistických skupín.

Na záver by som dodala, že film je zaujímavý z pohľadu nepripravenosti mesta a vôle aktivistov bojovať za svoju vec. Aj keď určité dejové línie nie sú dotiahnuté, načrtnuté myšlienky smerujú viac k obrane práv amerických občanov a nie ku globálnemu systému WTO. Jeho komplexnosť je predstavená vo filme len okrajovo čo je podľa mňa škoda. Napriek tomu odporúčam pozrieť si ho po naštudovaní si základných informácií (aby ste vedeli o čo tým ľuďom vlastne ide).

Vzbura v Seattli príde do našich kín v týchto dňoch.

Prajem prijemný filmový zážitok a veľa chute študovať (myslím, že sa to týka nás všetkých)! :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ukrajinský premiér: Tí, ktorí zatvárajú oči pred ruskou agresiou, sú slabí lídri

Ak niekto vystupuje proti sankciám, je to slabý líder, hovorí HROJSMAN.

Autorská strana Michala Havrana

Posolstvo Veľkej noci sa stráca (píše Michal Havran)

Súčasná teológia nemôže byť iba návodom na sexuálnu výchovu.


Už ste čítali?