Druhý deň v Breste - Nádej na úsvite

Autor: Petra Dzurovcinova | 5.9.2009 o 11:27 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  841x

Druhý deň bol pre nás zoznamovací. Spoznali sme viacero študentov z organizácie ISA - International Student Organization, ktorá sa tu v Breste stára o všetkých zahraničných študentov. Čakalo na nás povinné vybavovanie predplateného cestovného - bibus card, kde sa nám prihovoril mladý Poliak. Greg prišiel na našu školu študovať na letný semester. Zapáčilo sa mu natoľko, že si pobyt predĺžil o dalšieho polroka.

z ľava: Katrin (Nemecko), Mila (Rusko), Miška (Slovensko), Celine (Čína), jaz ľava: Katrin (Nemecko), Mila (Rusko), Miška (Slovensko), Celine (Čína), ja

Večer bol prelomový. Chcela som konečne vyriešiť zapeklitú situáciu s našim ubytovaním. Pauline, naša francúzska spojka, mi prekladala komunikáciu s našim domácim. Chceli sme nájsť dôkaz toho, že nám sľúbil rozkladaciu pohovku, a svoj sľub nesplnil. Tým by sme mali nárok na odchod a vrátenie zálohy (ktorá predstavuje mesačné nájomné). Avšak nič sme nenašli. V mailoch bolo napísané, že je možné mať rozkladaciu pohovku, ale nesľúbil jej poskytnutie. Stálo predo mnou ťažké rozhodnutie. Stratiť mesačné nájomné, alebo zostať a vyriešiť situáciu. Môj vnútorný boj vyvrcholil rozhodnutím zostať. Náklady na novú pohovku, periny a vankúše sú nižšie ako strata zálohy. S Miškou sme sa teda rozhodli, že ďalši deň ideme na nákupy.

Už na nás čakali len príjemné spoločenské povinnosti. Škola pripravila úvodné zoznamenie pre všetkých zahraničných študentov. Na terase školskej kafetérie opekali barbeque, pili sme francúzske víno a zoznamovali sa. V Breste sa stretol celý svet. Prekvapila ma silná čínska komunita. Cecile prišla z Číny študovať na bakalárske štúdium, tam sa naučila perfektne po francúzsky. Teraz ju čaká Master v angličtine. Priebojnosť a tužba presadiť sa v priamom prenose. Aj napriek tomu je to milé dievča. Mila prišla z Ruska na celé štúdium. Nechala doma priateľa a všetkých kamarátov. Na prvý pohľad pôsobí jemné a sladko, ale ma ostrý jazyk a je priama. Páči sa mi, že si ide za tým čo chce. Spolu so mnou a Miškou je na obrázku ešte Katrin. Na ukončenie bakalárskeho štúdia potrebuje byť dva semestre v zahraničí. Trochu som jej to závidela:-)

Čoskoro o mojom prvom dni v škole.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Tomáša Prokopčáka

Nie, vy nie ste žiadnou obeťou

Skrývate sa za vieru a robíte z nej rukojemníka.

DOMOV

Polícia zrušila výsluchy organizátorov protestov

Členovia Za slušné Slovensko veria, že trestné oznámenie bude odmietnuté.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Organizátori protestov mali ukázať vyšetrovateľovi holý zadok

Usilovať sa o zmenu je ústavné právo.


Už ste čítali?